Změkčení vody

Mezi nejhorší vlastnosti užitkové vody v domácnostech jistě patří příliš vysoká tvrdost vody. Změkčení je proces, kdy se z vody odstraňují látky které tvoří tzv. vodní kámen. Změkčená voda má pozitivní vliv na životnost spotřebičů jako je bojler, pračka, myčka, dále armatur - vodovodních baterií. Prádlo vyprané v měkké vodě je měkčí a čistější, je možné použít menší množství pracího prášku a také se koupelna i celý dům snadněji uklízí.

Změkčovače firmy AQUAL jsou vyrobeny z velice kvalitních komponent zaručující dlouhé roky bezporuchového provozu. Pro ovládání automatických regenerací u všech centrálních filtrů používáme řídicí ventily značky Clack. Firma Clack Corporation sídlí a své řídicí ventily vyrábí v USA. Současná výrobní řada WS se vyrábí již od roku 2001 a za tu dobu prodělala jen minimum změn. To je důkaz kvality a robustnosti návrhu hydraulické části řídicího ventilu. Elektronická část se samozřejmě postupně vyvíjí a mění, stejně tak jako rostou požadavky zákazníků.

Změkčovač se instaluje blízko vstupu vody do domu. Například do kotelny, garáže, technické místnosti…

Nejoblíbenější přístroj do domácnosti: AC-K-25

náplň katexová pryskyřice
nominální průtok 1,9 m3 / hod.
účinnost změkčení až 90 °dH
provedení v kabinetu, standard, nebo TOP
  simplex
  objemové i časové řízení
AC-K-25
 

Určení

Automatický filtr s náplní katexové pryskyřice AC-K-25 je speciálně určen ke změkčování vody v rodinném domě. I přes své kompaktní rozměry zvládne i dvougenerační domek až do tvrdosti cca 45 německých stupňů. Pro použití ve větším domě, nebo s vyšší tvrdostí vody je nutná konzultace s technikem pro výběr většího modelu.

Účinnost změkčení je mimořádně vysoká. Vždy více než 90% a v případě běžně tvrdé vody i přes 99%. Pokud je požadováno, aby ve výstupní vodě zůstala nějaká zbytková tvrdost, lze snadno přimíchat část vody směšovacím ventilem a dosáhnout tak plynule účinnosti od 50 do 99%. V domácnosti se obvykle ponechává tvrdost 4 až 8 německých stupňů.

Princip

Katexová pryskyřice je iontoměnič. V praxi to znamená, že během činnosti (změkčování) protéká voda reakční nádobou s katexem, na katex se naváží látky, které se jinak usazují jako vodní kámen. Jakmile je kapacita katexu vyčerpaná a ten již na sebe nic nemůže vázat, je reakční nádoba propláchnuta roztokem NaCl (soli kamenné). Po propláchnutí reakční nádoby je katex opět připravený k činnosti.

Cykly regenerace probíhají samy dle programu, uživatel jen doplňuje regenerační sůl.

Provedení

Standardní provedení je samo o sobě velice kvalitní. Pro ty, kteří požadují to nejlepší máme i verzi TOP. Verze TOP zobrazuje více informací na dipleji, šetří dalších 10% soli i vody a umožňuje velké množství doplňkových funkcích. Doporučujeme jej i všude tam, kde je v domácnosti vnitřní bazén.

Konstrukce

Pro konstrukci automatických filtrů používáme výhradně značkové komponenty vyrobené z materiálů vhodných pro styk s pitnou vodou.